AFC Plympton

FA CHARTER STANDARD FOOTBALL CLUB

Members of the Devon Junior Minor League

UNDER 11s
Playing u12Juniors
CURRENT SCHOOL YEAR 6
MANAGER - Nick Preece - FA Level 1 Coach
ASSISTANTS - Curtis Jackson - FALevel 1 Coach 

 

2016-17 DJM Cup Runners Up

   SQUAD   

 

 

CHARLIE BATES - DANIEL CLIFTON - RORY DAVIS - WILLIAM ELLIOTT - LIAM  GILBERT CALLUM JOHNS - J'ADORE LAWSON - NATHANIEL PINWELL - ARTURO POLIMENE - OLIVER POLLARD  JAYDEN PREECE - MOHAMMED SHAYEA - LUKE SZAROTA

FIXTURES

Date

H/A

Opponent

score

Scorers - Ground

Sep 16

A

PLYMOUTH PARKWAY

1-3

Preece

Sep 23

H

TAVISTOCK CFC

1-5

Elliott

Oct  07 

H

PLYM PARKWAY COLTS  

8-1

Elliott 2, Shayea 2, Preece, Gilbert, Clifton, Szarota

Oct 14 

A

CALLINGTON COLTS 

1-1

Davis

Nov 11 

H

PLYMOUTH PARKWAY 

3-5

Pollard 2, Bates

Nov 18 

A

ELBURTON VILLA  

7-0

Preece 2,Shayea 2, Szarota, Clifton, Elliott  

Nov 25 

A

TAVISTOCK CFC

2-0

Shayea, Preece 

Dec 09 

A

IVYBRIDGE 

2-0

Elliott, Clifton

Dec 16 

H

CALLINGTON COLTS

 

 PLYMPTON          12.30

Jan 06

A

PLYMOUTH PARKWAY 

 

 BOLITHIO PARK  11.00

Jan 13

H

MAP JUNIORS 

 

 PLYMPTON          11.00

Jan 20

H

IVYBRIDGE 

 

 PLYMPTON          11.00

Jan 27

H

ELBURTON VILLA

 

 PLYMPTON          12.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A

CALLINGTON COLTS Cup 

tba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Friendlies 2017-18 season

Date

H/A

Opponent

score

Scorers - Ground

19 Aug

A

SOUTHGATE

4-0

Elliott 3, Bates 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMMER TOURNAMENTS 2017   

U10s PLYMOUTH ARGYLE

7th May                                                WINNERS

MORWENSTOW GREENS

4-0

Davis 3, Lawson

PORTISHEAD TOWN

2-0

Pinwell, Elliott

PLYMOUTH PARKWAY

2-0

Elliott, og

ST DAY PIRATES

0-0

 

ELBURTON VILLA  Q/F

1-0

Elliott

COPPERSTONE   S/F

0-0

Won on pens

ST DAY PIRATES   Final

0-0

Won on pens

 

 

U10 ELBURTON VILLA  TOURNAMENT

4th  June                                                Runners Up

KEYHAM KOLTS

4-0

Elliott 3, Preece

MAP JUNIORS

2-2

Elliott, Pollard

SOUTHGATE

3-0

Davis 2, Preece

SB FRANKFORT

5-0

Elliott 3, Pollard, Bates

PLYMOUTH PARKWAY

0-0

 

IVYBRIDGE TOWN   S/F

1-0

Preece

PLYMOUTH PARKWAY Final

0-2

 

 

 

U10s SON RISE CUP

27th May 

HORRABRIDGE

1-0

Pinwell

IVYBRIDGE

2-0

Bates, Elliott

PLYMOUTH kOLTS

1-0

Elliott

BELLIVER

0-1

 

MAP JUNIORS

0-1

 

PARKWAY

0-1

 

TAVISTOCK          

1-2

Pinwell

U10s CREDITON TOURNAMENT

12th June                                               

TWYFORD SPARTANS

2-0

Preece , Davis

CREDITON YOUTH C

2-1

Preece, Davis

CENTRAL CITY

3-0

Preece 2, Elliott

BRAUNTON RANGERS

0-2

 

BRIXINGHAM BLUES

1-0

Davis

STOKE HILL     Qtr Final

0-2

 

 

U10s MOORS YOUTH TOURNAMENT

18th June                                               

CENTRAL UTD

0-1

 

BRAUNTON FC

0-0

 

CREDITON YOUTH B

3-0

Elliott 2, Shayea

LAKESIDE

1-0

Elliott

BARNSTAPLE YTH

1-2

 

MOORS YOUTH

1-0

Elliott

 

U10s TORPOINT TOURNAMENT  

1st July                                                WINNERS

ACTIVATE UNITED

5-0

Preece 3, Bates, Szarota

SIGNAL BOX

2-0

Elliott 2

ACTIVATE UNITED

2-0

Preece 2

SIGNAL BOX

4-0

Elliott 2, Pollard, og

TAVISTOCK    S/F

3-0

Elliott 2, Lawson

SIGNAL BOX   FINAL

1-0

Elliott

 

U10s NEWTON St CYRES TOURNAMENT
9 July

COPPLESTONE TIGERS

3-0

Preece 3

CREDITON YOUTH

4-0

Davis, Preece, Elliott, Bates

MOORS YOUTH

2-0

Elliott 2

EXETER PANTHERS

2-0

Preece, Elliott

NEWTON CRUSADERS

5-0

Elliott 4, Davis

STOKE GABRIEL B

1-1

Davis

STOKE GABRIEL     QTR FINAL

3-1

Elliott 2, Preece

MOORS YOUTH       SEMI FINAL

3-4

Elliott 3

  

U10s LAKESIDE  TOURNAMENT 
16 July    WINNERS

IVYBRIDGE

3-0

Elliott 2, Preece

AC PLYMOUTH

3-0

Elliott, Lawson, Bates

STOKE GABRIEL

0-0

 

CHADDLEWOOD

1-0

Clifton

ACTIVATE

4-0

Elliott 2, Preece, Clifton

ELM

4-0

Preece 2, Elliott 2

SALTASH EAGLES

1-0

Preece

PLYMOUTH KOLTS       QTR FINAL

3-0

Elliott 2, Preece

LAKESIDE                      SEMI FINAL

2-1

Elliott 2

IVYBRIDGE                     FINAL

2-0

Elliott, Colwill

 

U10s CULLOMPTON  TOURNAMENT 
23 July   

CULLOMPTON

2-0

Elliott, Preece

MOLTON

4-0

Elliott 4

IPPLEPEN

4-0

Shayea, Pollard,  LIAM

STOKE HILL

6-0

Elliott 6

MOORS YOUTH

2-0

Preece, Shayea

WEST EXE

3-0

Preece 2, Elliott

STOKE GABRIEL         QTR FINAL

1-0

Elliott

MOORS YOUTH        SEMI FINAL

0-1

 

 

 

U11 DEVON FA FOOTBALL FESTIVAL

26th Aug   

WBB

2-0

Clifton, Lawson

SAINTS SOUTH WEST

0-1

 

CENTRAL UNITED

1-0

Clifton

 

 

 

 

** TEAMS HONOURS **

Season

Competition

 

Manager

Under 10s

2016-17

DJM Champion League Cup

Runners Up

N Preece

2016-17

Devon County Festival  

Runners Up

 

Under 9s 

2015-16

DJM  Trophy Event Plate

Winners

N Preece

2015-16

Plymstock Goals Festival  1

Winners

2015-16

Plymstock Goals Festival  2

Winners

2015-16

Lakeside Tournament  

Winners

2015-16

Son Rise Tournament

Winners

2015-16

Cullompton  Tournament

Runners Up

2015-16

Newton St Cyres

Runners Up

2015-16

DJM Dockyard festival

Runners Up

 

Under 8s 

2014-15

2 x DJM Trophy Event    

Winners

N Preece

2014-15

Plymouth Argyle Tournament

Winners

2014-15

Colyton Tournament

Runners Up

2014-15

Ivybridge Town Tournament

Runners Up

2014-15

Ashburton Tournament

Runners Up

2014-15

Brixham Tournament

Runners Up

 

Under 7s 

2013-14

Ivybridge Town  Tournament  

Winners

N Preece

 
  

TEAM SPONSORS 2016-17

visits to this page